Listopad 2013

Která barva je ta pravá?

19. listopadu 2013 v 18:04 | Iris |  Dělení barev v praxi
Základní dělení barev.
...je prosté. Určitě jste někdy již zaslechli pojem studené a teplé barvy. Tak to je ono. To se mi velmi osvědčilo a na tomto principu se dá z mála vytěžit maximum. Nemusíte mít značkové a drahé oblečení či make-up a přesto upoutáte svým pěstěným dojmem bez skutečné větší námahy. Jediné co je třeba udělat pro získání "oka" na barvy je pocvičit si barvocit. Prostě všechny barvičky se dají rozdělit do těchto dvou skupin. Ve své skupině spolu pak výborně ladí i takové neobvyklé nebo někdy až strašidelné kombinace. Např. fialová a žlutá. Je to v podstatě jedna z kombinací dosti výstražných. Obvykle se vyskytuje na jedovatých živočiších např. mořkých měkýších. Tam jsou ve své ostré formě, takže tuto kombinaci pro běžné nošení opravdu nedoporučuji. Když ale zvolíte variantu a lá Provence bude vám to velmi slušet. Promiňte, ale ne všem :).(Jak najít klíč k určení se dozvíte v následujícím článku.)
V první fázi vám doporučuji malé cvičení:
  • pořiďte si kousek látky velikosti malého kapesníku v barvě žlutého zlata (ne světle!);
  • další stejně velký kousek v barvě čistého stříbra;
  • cvičně si střídavě přikládejte tyto kousky na vaše jednobarevné oblečení (nebo jeho části);
  • dělejte to tak dlouho až budete schopni rozhodnout ke kterému kapesníčku (stříbrnému či zlatému) jednotlivé části vašeho šatníku přiřadíte (až se vám bude zdát, že spolu barevně ladí) a své oděvy rozdělte na dvě hromádky;
  • ideální pro váš šatník je, když vyjde hromádka pouze jedna (je jedno zda pro zlatou či stříbrnou). Správnost svého rozdělení si ještě ověřte vzájemným přikládáním oděvů ze stejné hromádky. Výborně - vše ladí :). Při pochybnostech kdykoli znovu přikládejte zlatou a stříbrnou látku a případně opravte své rozhodnutí.
Důležitá podmínka: světlo musí být přirozené! Žádné zářivky, žárovky apod. třídění dělejte pěkně u okna na denním světle.
Už chápete proč je tak důležité mít oděvy na jedné hromádce? Je to základ, na kterém můžete stavět. Podotýkám, že tenhle přístup k vašemu šatníku se projeví v jeho menší finanční nákladnosti, větším prostorem ve skříních a velkou vzájemnou kombinovatelností.
Z mé zkušenosti má každá barva jak studenou tak teplou variantu. Stačí, když si představíte třeba škálu modré. Od černomodré, přes zelenomodrou, švestkovou po světle modrou a od každého odstínu opět existuje studená i teplá varianta. Právě k jejich rozlišení slouží stříbrný a zlatý kousek látky. (Po čase získáte takovou praxi, že už ani nebudou potřeba.) Jak jste jistě pochopili odstíny korespondující se zlatou patří do teplých barev a se stříbrnou do studených.
Tohle pravidlo dělení barev můžete aplikovat i na make-up...zařízení bytu...kytici květin pro maminku...
Co by to bylo za pravidlo dělení barev, kdyby neexistovala výjimka. Tou je černá barva. Najdete ji jen ve své ostré a temné variantě a dále se nedělí.