Duben 2013

Barva nebarva.

19. dubna 2013 v 9:31 | Iris |  Barvy a jejich význam
Bílá.
Odráží veškeré viditelné světlo, proto je synonymem čistoty, neposkvrněnosti. Všichni víme, co prapůvodně znamenalo vdávat se v bílém. Bílá barva se užívá všude tam, kde potřebujeme zdůraznit čistotu, neposkvrněnost nebo jednání bez agrese a postranních úmyslů. Naprosto běžně tak vídáme zdravotníky, laboratorní i vědecké pracovníky zahalené v bílých pláštích. Nebudeme se také divit, když uvidíme někoho mávat bílým kapesníkem na znamení příměří nebo vyjednávání. Bílá barva má současně i svá úskalí. Působí velmi chladně a nejistě. Je to barva otevřených konců. Pokud se běžně oblékáte do bílé barvy říkáte tak svému okolí, že toužíte po pozornosti. Chcete být v jejím středu a působit nedotknutelně. Rozhodně od Vás nikdo nebude očekávat agresi ani přátelství.
Kdy si ji tedy obléknout, aby byla v souladu s Vaším záměrem:
  • jednání na půdě zdravotnictví a pod....ukazujete, že hygiena je součástí Vašeho života,
  • potřebujete výraznou image,
  • v tropických oblastech...působíte a cítíte se příjemně chladivě,
  • nevěsta při prvním sňatku.
Jak odstranit nežádoucí aspekt nejistoty? Zkombinujte bílou halenku s tmavě modrou sukní a šálkou nebo jiným doplňkem. Prostě vložte další barevný prvek, který dotvoří Váš obraz.

Úvod

7. dubna 2013 v 18:32 | Iris |  Úvod
Jak jsem slíbila, začínám psát... o barvách a o jejich vlivu na náš život, zdraví, úspěch či neúspěch. Neslibuji žádné zázraky jen pár postřehů ze života.

Ať už se potkáte s kýmkoli nebo kamkoli vejdete, vždy jste schopni odhadnout náladu. Můžete namítnout, že u živoucích tvorů je přeci možné odhadnout jejich rozpoložení i bez barev. Je to pravda, ale barvy nám umožní vidět víc. A co prostředí? Je chladné? Hřejivé? Romantické? Domácké? Tak tohle už bez barev nezjistíte.

Barvy také ovlivňují naše myšlení, a pokud jsou v souladu s tvary, mohou sloužit i jako bleskurychlý orientační bod. V opačném případě nejsme tzv. ve své kůži a neznáme příčinu svého pocitu. Stejně tak musí být v souladu situace a barva, samozřejmě v rámci daných společenských pravidel. Např. v Číně se v bílé barvě opravdu nevdávejte. Zjednodušeně řečeno je to v jejich vnímání barva smutku.

Každý z nás si vybírá barvy především pocitově. To je v pořádku, pokud nejsme v konkurenčním nebo nepřátelském prostředí. Prozrazujeme totiž nevědomky o sobě velmi mnoho informací, dále využitelných protivníky. Doporučuji tedy poradit se. Výborné jsou knihy. Je jich spousta. Pak také existují odborníci, i když zrovna teď nevím, kde se dají sehnat.

Příště se začnu věnovat jednotlivým základním barvám a tomu, jak jsou v našich zeměpisných šířkách vnímány. Nepatřím mezi spisovatele a tohle je můj první pokus vyjádřit své myšlenky písemnou formou. Zcela vyčerpávající :). Tedy pro mne určitě.
Na závěr jedno francouzské přísloví: Kde člověka neznají, berou ho podle toho, jak vypadá.